V současné době roste poptávka po alternativách průmyslových výrobků snad ve všech oblastech. Lidé se více zajímají o to, co jedí, pijí, jestli je jejich oblečení vyrobeno ekologickými postupy a také o to, v čem své oblečení perou. Vzhledem k narůstajícímu počtu nejen kožních alergií je to logické. Průmyslové výrobky totiž obsahují množství chemikálií a naše tělo už si s nimi neví rady.
Pokud tedy trpíte potížemi s pokožkou, můžete vyzkoušet domácí prací prášek, který v porovnání s dostupnými pracími prášky neobsahuje zbytečnou chemii, je levný, a přesto skvěle funguje.
Co bude potřeba?
- Prací mýdlo – třeba s jelenem, ale můžete použít marseillské či jiné ze svého oblíbeného obchůdku
- Prací sodu
- Volitelně esenciální olej
Množství obojího záleží na tom, kolik chceme vyrobit pracího prášku. Obvykle se používá poměr 1:10, tedy 100 gramů mýdla na 1 kg prací sody. Pokud chcete na zkoušku vyrobit prášku méně, stačí dodržet poměr. Vyrábět prášku více není úplně vhodné, protože by mohl zvlhnout. Pokud ovšem počítáte s rychlou spotřebou, můžete si udělat větší zásobu.
Pozor, prací soda je něco jiného než soda, kterou používáte v kuchyni. Při výrobě prášku je nelze zaměňovat.
Postup výroby prášku na praní
- Najemno nastrouháme mýdlo
- Smícháme s prací sodou
- Přidáme několik kapek oblíbeného esenciálního oleje a znovu zamícháme
Ano, to je vše. Podle špinavosti prádla pak dávkujte 1 až 3 polévkové lžíce na jedno praní. Pokud by se vám zdálo, že mýdlo nepere dobře, ověřte si, jak tvrdou máte vodu. Případně rovnou zkuste do dalšího praní přidat trochu sody navíc. Nejčastější problém je totiž právě v použití příliš tvrdé vody, která snižuje účinnost pracích prášků.
A jestli vás zajímá, proč domácího prášku stačí méně než toho hotového z obchodu, je to tím, že ten kupovaný v sobě obsahuje zbytečná plnidla. A jako zákazníci, pak máte lepší pocit z toho, že jste toho za své peníze dostali hodně.