Je potvrzeno, že v mnoha průmyslově dostupných líčidlech jsou nebezpečné chemikálie. Výrobci v některých případech pracují na tom, aby jejich množství například v rtěnkách snížili. Vzhledem k nutnosti dlouhé trvanlivosti takového výrobku je ale šance na 100% bezpečnou rtěnku poměrně mizivá. Přeci jen se rtěnky neskladují v chladničkách, ale regálech, kde není vhodná teplota pro skladování čistě přírodních substancí.
A protože jsou rty velice citlivé a kůže na nich jemná, veškeré chemikálie, které se rty přijdou do styku, mohou lehce vnikat dál do organismu.
Co s tím? Řešením je například domácí výroba rtěnky.
Budete potřebovat:
- 1 čajovou lžičku včelího vosku (ať už granulí nebo třeba strouhaného)
- 1 čajovou lžičku kakaového nebo bambuckého másla
- 1 čajovou lžičku kokosového oleje
Všechny složky rozpusťte ve vodní lázni, důkladně promíchejte a následně odstavte. Získáte tak základ pro domácí rtěnku. Pokud nepřidáte barviva, můžete ho využít jako průhledný balzám na rty.
Na obarvení:
- Červená: 1/8 čajové lžičky prášku z červené řepy nebo kapku potravinářského barviva
- Hnědá/béžová: ¼ čajové lžičky kvalitního kakaa (více pro tmavší odstín), špetka skořice nebo kurkumy pro doladění barvy
Barviva přidávejte až po odstavení z vodní lázně.
Jakmile máte všechny složky dobře promísené, přelijte tekutinu do obalu od spotřebované rtěnky nebo balzámu na rty. Vzhledem k tomu, že jsou obaly poměrně úzké, nejspíš by se vám hmota nepřelévala zrovna dobře. Můžete proto použít například pipetu.
Pokud se rozhodnete využít spíše dózičku, můžete pak rtěnku nanášet pomocí štětečku. Pozor, rtěnka po zchladnutí lehce zvětší objem, takže nádobku neplňte až po okraj.
Vzhledem k použití přírodních složek doporučujeme domácí rtěnku skladovat v chladničce a spotřebovat do 3 měsíců. Pokud ji nespotřebujete, není problém vyrobit novou – jak vidíte, je výroba domácí rtěnky velice jednoduchá a náklady jsou skutečně minimální.